“Zararsız” Bir -ve İlk- Kripto Para Bağışı


Fanzin okumaya yaklaşık dört sene önce başladığımı anımsıyorum. O zamanlar çok fazla fikrim olmadan, bağımsız ve samimi yöntemlerle üretilen bu edebiyat cephesine ait eserleri mümkün mertebe okumaya çalışıyordum. Severek, imrenerek, saygı duyarak. Günün birinde kendim de bu konuda bir şeyler üreteceğimi/üretebileceğimi tahmin dahi etmeden…

2019 yılından bu yana Zararsız hayatımın bir diğer parçası halini aldı. Kendimi ifade etmenin bir yolu, içimden geçenleri itiraf etmek için eşsiz bir patform ve bir günah çıkarma kabini. Ona sığınıp, onun eşliğinde dilediğim gibi üretmek. Benim için yeri doldurulamaz eylemlerden biri. Yazmak eyleminin o rahatlatıcı ve insana bir şeylerin kefaretini ödediğini hissettiren yanına sığınarak, elimden geldiğince bu isimle kimseye zararı olmayan işler yapmaya devam edeceğim.

Şimdiye kadar Zararsız Fanzin üç sayı olarak çıktı. Üç farklı kargaşa, üç toplu mezar, üç karga uçuşu. Sadece fanzin yapmak yetmez, daha farklı eylemlere de göz dikmeli diye düşünerek Zararsız ismini, fanzinin kapsamından çıkarmak için kolları sıvadım. Üzerinde çalıştığım birkaç farklı nesne ile artık Zararsız Yayınlar olarak hayatına devam etmesini sağlayacağım. Elimden geleni ardıma koymayacağım.

Her şeyin ekonomik olduğu günlerde yaşıyoruz. Zaten dünyada böyle bir günün olmadığını düşünmek iyimserlik olurdu. Ama bu defa ekonomik enstrümanlar sadece nakit, altın-gümüş ya da kredi kartı şeklinde değil, envai çeşit formata bürünmüş durumda. Bunlardan bir tanesi de kripto para olarak bilinen dijital para sistemleri. Her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşan bu yeni ekonomi, hepimizin az çok duyduğu ya da direk içinde olduğu bir konu. Zararsız Yayınlar olarak geleneksel işlerin duygusallığını sevdiğimiz kadar yeni girişimlere de meyilli olduğumuzun bilinmesini isteriz. Hatta bu konu ile ilgili olarak ilk atılımımız kripto para ile bağış toplamak şeklinde olsun istedik.

Kripto paraları daha ziyade yatırım amaçlı kullanıyoruz. Ya kısa vadeli al sat işlemleri yaparak ya da orta ve uzun vadeli işlemleri takip ederek. Ama bir şekilde kullanıyoruz. Bu sistemin bağış yapmak için ne kadar elverişli olduğunun farkında mıyız peki? Hem oldukça hızlı hem de mikro ödemeler için uygun olan bu sistemi, ülkemizde bağış amaçlı kullanan birkaç girişimden biri ve ilk fanzin olmak zararsız eylemlerimiz için esin kaynağı olacak diye düşündük.

Bağış sistemimiz şuan için beş farklı kripto para sistemi için açık. Aşağıda her birinin gönderim adreslerini ve minimum gönderme limitlerine yer verdik. Bu minimum kısmı bizim için değil sizin için önemli. Çünkü-

BELİRTİLEN DEĞERDEN DAHA AZ KRİPTO PARA GÖNDERMENİZ HALİNDE SÖZ KONUSU MEBLAĞ YOK OLACAKTIR. BU DURUMDA SÖZ KONUSU MİKTARIN, NE SİZE NE DE BİZE ULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Bunun sebebi, çalıştığımız aracı kurumun her bir enstrüman için minimum limitler belirlemiş olması. Bizim elimizde olan bir durum değil ne yazık ki…

Şunu da belirtmekte fayda var. Amacımız bize para gönderin, bunları kullanalım bu işleri bedavaya getirelim kesinlikle değil. Bu sistemi kullanan ülkedeki ilk fanzin olmanın mutluluğu ve farklı şeyler denemek gerekliliğinin bir temsilcisi olmanın dışında bir amacımız yok.

Kimse herhangi bir miktarda kripto para göndermese dahi biz bu girişimimizi her zaman hatırlayacağız.

Bağış göndermek için yapmanız gereken tek şey kripto göndereceğiniz sistemde yer alan “Gönder” ya da “Send” kısmına belirtilen adresleri kopyala yapıştırmak ve göndermek istediğiniz tutarı girmek.


Bitcoin:

3D7gBbEM5ZUdGEMfL5jkQN1e18A3F4LynR

(Mininum 0.0001 BTC)

Ethereum:

0x110D335614De83a615572DDEe9D54fC9D1C6c0e3

(Minimum 0.0005 ETH)

Litecoin:

MRYiUxN3M5rUhNgH31Ae15GrnzqCpG9ek4

(Mininum 0.0005 LTC)

Dash:

7kPkbcedtHazoh2pXG6Mm4Pm7YdBGHasup

(Mininum 0.0005 DASH)

Neo:

AdD27rxVsafDy9PLdjKeBWdrR8BPyKCmTQ

(Mininum 1 NEO)

Konu ile ilgili sormak istedikleriniz olursa Instagram üzerinden @_ravenmaster kullanıcı adı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Daha garip işlerde ve benzeri sıradışı girişimlerde görüşmek üzere. Fanzinleri sevin. Ya da sevmeyin, biz okumaya ve de üretmeye devam edeceğiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s